Govorimo li o dekubitusu, naglasak je svakako na prevenciji. Posebno valja istaknuti da se za svakog bolesnika mora izraditi individualni plan preventivnih mjera. Bolesnicima s komorbiditetom i starijim osobama posvećuje se posebna pozornost, uz svakodnevno dokumentiranje. Potrebno je voditi brigu o koži koja je najveći vanjski organ našeg tijela te ujedno i ogledalo našeg zdravlja. Građena je od dva sloja: epidermisa i dermisa. Epidermis je gornji, površinski, tanji dio kože. Sastavljen je od vanjskog sloja mrtvih stanica i unutarnjeg dijela koji je građen od živih stanica. Obnavlja se svakih 4 – 6 tjedana. Dermis ili unutarnji sloj kože sastavljen je od tankoga fibroznog tkiva koje koži daje elastičnost i jakost.
Pravilno izbalansirana prehrana bogata vitaminima, mineralima i oligoelementima te prikladan unos tekućine također imaju vrlo važnu ulogu u prevenciji nastanka dekubitusa ili njegovu bržem saniranju.
Pri procjeni stanja kože u obzir se uzimaju:
- Temperatura
- Normalna temperatura na dodir
- Toplija nego normalno – može biti znak upale
- Hladnija koža nego inače – može značiti slabu ili nikakvu cirkulaciju (usporedite temperaturu obiju strana tijela).
- Boja
- Normalna boja kože
- Pojavnost diskoloracija – cirkulacija
- Hiperpigmentacije ili hipopigmentacije.
- Vlažnost kože
- Suha koža – dehidracija
- Edem – komorbiditeti
- Oštećenja uzrokovana maceracijom ili nekim vanjskim kemijskim reagensom (inkontinencija).
- Turgor
- Tonus kože vrlo dobar i brzo se vraća u normalu
- Sporo vraćanje u normalno stanje.
- Integritet kože
- Nema oštećenja kože
- Prisutno oštećenje integriteta kože – primijeniti klasifikacije (Bradenina, Nortonina ili Knollova ljestvica).1
Povećanu toleranciju kože postižemo ako ju održavamo čistom i suhom. U sve preventivne mjere treba uključiti mobilizaciju bolesnika i promjene položaja. Položaj se mijenja svaka 2 sata, ali ovisno o „odgovoru kože“, taj period može biti i kraći ili nešto dulji. Cilj svih promjena položaja jest smanjenje pritiska na određenom dijelu tijela.
Literatura
- Baranoski S, Ayello EA (ur.). Wound care essentials: practice principles. 4. izd. Philadelphia: Wolters Kluwer; 2015.
Ako želite, možete prijeći na sljedeću kategoriju članaka ili pomoću kalkulatora provjeriti jeste li u riziku od pothranjenosti.